Chrześcijańskie korzenie przyszłości
Chrześcijańskie korzenie przyszłości
ANNA JARMUSIEWICZ
"O kulturze solidarności i nadziei" - tak zatytułowany kongres, który obradował w Lublinie w połowie września tego roku, uczestnicy uznali za największe kulturalne i intelektualne wydarzenie ostatnich lat. Może dzięki wadze dyskusji i wnikliwym analizom współczesnej cywilizacji, w których starano się znaleźć odpowiedź na pytanie: jaki powinien być humanizm XXI wieku? Nie można udzielić jej bez przypomnienia inspirującej roli chrześcijańskiego dziedzictwa w poszukiwaniu oblicza dawnej i dzisiejszej Europy.
W kongresie wzięło udział wielu wybitnych intelektualistów z różnych dziedzin, między innymi: abp Józef Życiński - inicjator kongresu, prof. Leszek Kołakowski, prof. Jerzy Kłoczowski, Alain Besancon, prof. Andrzej Zoll, prof. Anna Świderkówna, prof. Leszek Kuźnicki, prof. Jadwiga Puzynina, Stanisław Rodziński, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Ryszard Kapuściński, ks. Adam Boniecki, Aleksander Smolar. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Europy Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, wierzący i humaniści szanujący wartości chrześcijańskie, traktujący chrześcijaństwo jako element kulturowy Europy, wspomagający budowanie kultury solidarności i nadziei.
Pojęcie kultury rozumiano na kongresie bardzo szeroko, także jako dobro, dialog, współpracę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta