Tajemnice
Supertajna broń na pokładzie?
Tajemnice "Kurska"
Duma rosyjskiej floty wojennej: K-141 "Kursk" - atomowy krążownik podwodny I rangi
FOT. (C) AP
KRZYSZTOF R. URBAŃSKI
Niewyjaśnione dotąd okoliczności katastrofy "Kurska" ciągle wywołują spekulacje na temat możliwych przyczyn tragedii. Bezpośrednim powodem zatonięcia najsłynniejszego okrętu podwodnego świata był wybuch w jego przedziale torpedowym, który zainicjował pożar. Nie wiadomo jednak, co było przyczyną wybuchu i jaki typ torpedy eksplodował. Ostatnio pojawiły się spekulacje na temat torpedy superkawitacyjnej, która miałaby być próbnie wystrzelona z pokładu "Kurska". Doniesienia na temat nowej broni brzmią sensacyjnie, tyle że torpedy superkawitacyjne nie są wcale nowością, a przeznaczone są dla innego typu jednostki niż K-141 "Kursk" - atomowy krążownik podwodny I rangi.
- W 1960 roku rozpoczęto w ZSRR program rozwoju broni przeciwpodwodnych - powiedział "Rz" Andrzej Kiński, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". - Po długim okresie prac badawczych, w 1977...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta