Cierpieli nie tylko Żydzi
Michael D. Hausfeld, adwokat występujący w imieniu polskich ofiar pracy przymusowej
Cierpieli nie tylko Żydzi
Rz: W czasie negocjacji z Niemcami o odszkodowania za pracę przymusową odegrał pan, adwokat pochodzenia żydowskiego, wyjątkową rolę - wytrwale bronił pan stanowiska strony polskiej. Niektórzy uważają wręcz, że gdyby nie pan, Polacy dostaliby znacznie mniejsze odszkodowania, a może nawet nie dostaliby ich. Dlaczego stanął pan w obronie Polaków?
MICHAEL D. HAUSFELD: Mój ojciec urodził się w Polsce. Wprawdzie zaraz po wybuchu wojny musiał ją opuścić, ale jeszcze w sierpniu 1939 roku nie chciał o tym myśleć. Pamiętam list, który ojciec napisał wtedy do swego przyjaciela w Ameryce, namawiającego go do wyjazdu. Stwierdził, że Polska to jego dom i że ma tu dobre życie wśród dobrych ludzi. Te słowa bardzo głęboko utkwiły mi w pamięci i chyba najlepiej tłumaczą stosunek nie tylko mojego ojca, ale też mój do Polski i Polaków. A przecież nie jest tajemnicą, że większość Żydów, zwłaszcza w USA, ma do Polski zupełnie odmienny, bardzo niechętny stosunek.
Ci ludzie oskarżają mnie teraz o to, że jestem zdrajcą. Dlaczego? Dlatego iż podczas negocjacji stanąłem w obronie Polaków i przypomniałem, że oni też cierpieli, i też byli ofiarami nazistów. Niestety, innych adwokatów to nie interesuje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta