Na słowo honoru
Na słowo honoru
JANUSZ JANKOWIAK
To jest naprawdę ciekawy budżet. Daje analitykom znacznie większe pole do popisu, niż tylko umiarkowanie sensowne wałkowanie wiarygodności przyjętych do jego konstrukcji założeń makroekonomicznych.
Jak w prawie każdym budżecie, również w tym można kwestionować: tempo wzrostu, zakładany poziom inflacji, deficytu i innych niezmiernie przecież istotnych parametrów. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że ten projekt nie budzi u ekonomisty zasadniczego sprzeciwu, bo nie jest awanturniczy. Co najwyżej, wywołuje nieufność swoim optymizmem. Skłania także do czujnego przetrząsania punktu po punkcie w poszukiwaniu: pułapek, niespójności, trików i oryginalnych rozwiązań. Słowem: ten budżet to prawdziwe wyzwanie dla analityka.
Pospieszne doszukiwanie się błędów w konstrukcji rządowego projektu może czasem prowadzić do ośmieszenia "demaskatorów" tego dokumentu, zwłaszcza gdy wypowiadają się o czymś, o czym nie wiedzą.
Sztandarowym przykładem jest tu stadne podważanie wiarygodności gigantycznego, ponad 5-miliardowego zysku przekazywanego do budżetu przez bank centralny. Czy można wyobrazić sobie coś zabawniejszego, niż kwestionowanie akurat najbardziej realnej, bo już istniejącej fizycznie, pozycji przyszłorocznego budżetu? NBP wpłaca do czerwca 2001...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta