Bliżej kodeksu celnego Wspólnot Europejskich
- Korekty dyktowane przez praktykę i zobowiązania międzynarodowe
- Jakość artykułów rolno-spożywczych
- Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów
- Jedenasta nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
Bliżej kodeksu celnego Wspólnot Europejskich
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Uproszczenia procedur celnych, doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości w praktyce, dostosowanie do prawa Unii Europejskiej - to główne cele znowelizowanego 16 listopada kodeksu celnego.
Zmiany są bardzo liczne, choć ustawa z 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny obowiązuje od 1 stycznia 1998 r. Jest to zresztą już dziesiąta nowelizacja tego aktu.
Innowacje wynikające z konieczności dostosowania kodeksu celnego do prawa Unii zmierzają przede wszystkim do uwzględnienia postanowień kodeksu celnego Wspólnot Europejskich (dalej: KCWE), a także porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej stanowiącego załącznik do porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WHO). Istotne zmiany dotyczą zwolnień celnych. W nowelizacji w pełni uwzględniono unijny system zwolnień celnych ustanowiony w rozporządzeniu Rady EWG nr 918/83.
Wiele zmian ma
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta