Rada nadzorcza w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
- Poprzednie odcinki Rada nadzorcza w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Kodeks spółek handlowych wprowadza przepisy wzmacniające i precyzujące kompetencje nadzorcze w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zmiany dotyczą również indywidualnych uprawnień wspólnika w zakresie kontroli. Celem artykułu jest wskazanie różnic w stanie normatywnym dotyczącym zinstytucjonalizowanej formy kontroli, jaką jest rada nadzorcza.
Podobnie jak kodeks handlowy, k.s.h. stanowi, iż umowa spółki może powołać radę nadzorczą lub komisję rewizyjną albo oba te organa (art. 213 § 1). Podwyższony został próg kapitału zakładowego do 500 tys. zł dla spółek, w których obligatoryjne jest posiadanie jednego z tych organów. Odmiennie jednak niż w art. 206 § 2 k.h., który ustanawiał jako przesłankę obowiązkowego posiadania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej liczbę więcej niż pięćdziesięciu wspólników, k.s.h. mówi co najmniej o dwudziestu pięciu wspólnikach (art. 213 § 2). Jeżeli w spółce funkcjonuje rada nadzorcza lub komisja rewizyjna, zachowano możliwość wyłączenia indywidualnej kontroli wspólników, dodając, że dopuszczalne wtedy jest także jej ograniczenie. Wniosek taki był w dawnym stanie prawnym również
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta