Skarby elektora
Śladami Augusta Mocnego
Skarby elektora
W twierdzy Königstein dzieła sztuki zgromadzone przez Augusta Mocnego przetrwały bombardowanie Drezna
FOT. FILIP FRYDRYKIEWICZ
FILIP FRYDRYKIEWICZ
Najbardziej chyba lubię ten obraz: wielki plac otoczony z trzech stron kamienicami i pałacami. W głębi sylweta kościoła Frauenkirche z charakterystyczną ogromną kopułą. Po placu spacerują lub stoją rozprawiając mieszczanie, środkiem przejeżdża powóz (to król), pod ścianą gmachu z lewej strony jakiś żebrak. Jeśli się uważnie przyjrzeć, dostrzec też można w głębi placu szubienicę. To widok Neumarktu w Dreźnie. Wszystko ze szczegółami, jak na fotografii, oddał znany malarz dokumentalista Bellotto Canaletto.
Tego Drezna już nie ma. Jedno z najpiękniejszych miast Europy zostało zrównane z ziemią w nalocie dywanowym aliantów w 1945 roku. To miała być kara dla Niemiec za rozpętanie wojny. Na barbarzyństwo odpowiedziano barbarzyństwem.
Zaraz po wojnie Niemcy odbudowali kilka historycznych budynków, w tym pałac saskich elektorów - Zwinger. Tylko Frauenkirche pozostawiono w ruinie. Wypalony kikut miał przypominać o okropnościach wojny. Dzisiaj zniknęła za prostokątem rusztowań. Obok ustawiono stelaże z równo poukładanymi oryginalnymi kawałkami barokowej budowli. Trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta