Dwudziesty pierwszy postulat
Dwudziesty pierwszy postulat
- W Sejmie
- Przedsiębiorcy nieprzekonani Sukces czy zgniły kompromis - komentarz
- Zrealizowaliśmy wreszcie dwudziesty pierwszy postulat z sierpnia 1980 roku, skróciliśmy tydzień pracy do pięciu dni - ogłosił wczoraj przewodniczący AWS Marian Krzaklewski po tym, jak Sejm głosami AWS i UW uchwalił, że wszystkie soboty będą wolne. Wprawdzie znikną soboty robocze, ale tygodniowy czterdziestodwugodzinny czas pracy pozostanie.
Jeśli nowelizację kodeksu pracy zaakceptuje Senat, a prezydent szybko podpisze, to być może już od nowego roku wszystkie soboty będą dniami ustawowo wolnymi od pracy. Nadal jednak tydzień pracy będzie miał 42 godziny.
Jeszcze we wrześniu AWS broniła innego rozwiązania - tydzień pracy miał mieć pięć dni po 8 godzin, czyli 40 godzin. Ten pomysł podobał się też związkowcom z OPZZ.
Propozycję, żeby wszystkie soboty były wolne, ale tydzień pracy nadal miał 42 godziny, zgłosił rząd, który obawiał się, że skrócenie czasu pracy o dwie godziny wpłynie na podniesienie kosztów pracy. Przeciwko propozycjom AWS występowały też organizacje pracodawców.
Wczoraj Klub AWS zmienił zdanie i przystał na rozwiązanie rządowe. Również Unia Wolności, której wcześniej nie podobało się skracanie pracy,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta