Gdzie sypia ambitny pracownik
Gdzie sypia ambitny pracownik
FOT. (C) CHRIS RYAN/FREE
JAN PALARCZYK z San Francisco
Z wieżowca w centrum miasta wychodzi szkolna wycieczka. Uczniowie są wyraźnie podekscytowani wielopiętrowym światem biur, który właśnie zobaczyli. - Czy w pracy można spać albo się wykąpać? - pytamy młodych. Wybuchają śmiechem. - Ależ skąd, przecież od tego jest własny dom - zauważa jedna z dziewczyn. I śmieje się nad niedorzecznością postawionego jej pytania. Nie wie jednak o tym, że oprowadzający wycieczkę po budynku nie pokazał uczniom wszystkich pomieszczeń. Są bowiem pokoje, które mają udawać dom, a w środku można zobaczyć komputer, pod którym leży zwinięty materac do spania.
Amerykanie szczycą się wysoką wydajnością pracy i niskim poziomem bezrobocia. Szeroko pojęta komputeryzacja USA przyczyniła się do powstania fenomenu określanego mianem narodzin społeczeństwa informacyjnego. Zjawisku temu towarzyszy 9-letni okres rozkwitu gospodarczego, a co za tym idzie, gwałtownego wzrostu wynagrodzenia profesjonalistów.
Cudzoziemców szokuje fakt, że absolwent prestiżowego amerykańskiego uniwersytetu może liczyć na pierwszą posadę z pensją w wysokości 120 tysięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta