Rezygnacja członka władz
Poprzednie odcinki
Rezygnacja członka władz
W kodeksie spółek handlowych jako jedną z przyczyn wygaśnięcia mandatu członka władz spółki kapitałowej wprowadzono rezygnację członka zarządu lub rady nadzorczej.
W dotychczasowym stanie prawnym kwestia ta nie była uregulowana. Przepisy dotyczące mandatu najogólniej deklarowały, iż mandaty (zarówno członków zarządu, jak i rady nadzorczej) wygasają z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie, bilans oraz rachunek zysków i strat za ostatni rok ich urzędowania. Ponadto osoby te mogły być odwołane w każdej chwili. Natomiast przepisy kodeksu handlowego nie wypowiadały się w ogóle o skutkach rezygnacji członka władz spółki.
Problem miał charakter wybitnie praktyczny, istotny szczególnie dla członków zarządu. Otóż zdarzało się, że zgromadzenie wspólników (akcjonariuszy) odmawiało odwołania członka władz mimo wyraźnie przezeń deklarowanego braku woli dalszego pełnienia funkcji. Co więcej, czasami takiego członka zarządu wspólnicy po prostu wybierali na swoistego kozła ofiarnego. Przez zaniechanie bowiem jakiejkolwiek statutowej aktywności i nieuczestniczenie wspólników w zgromadzeniach odwołanie np. członka zarządu stawało się niemożliwe i nadal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta