Obszary pamięci
Wiedza o tym, co wczoraj, na styku z tym, co dzisiaj, jest jednym ze sprawniejszych sposobów artykułowania poglądów na człowieka, społeczeństwo i świat
Obszary pamięci
ALEKSANDER GIEYSZTOR
Otwieram głosem historyka sesję kongresową, w szczególny sposób zwróconą ku przyszłości kultury społeczeństwa, społeczeństwa, które chce samodzielnie kształtować swoje wartości i idee.
Rękopis, który odnalazła w papierach prof. Aleksandra Gieysztora jego córka Ewa, powstał prawdopodobnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Przemówienie Profesora miało 13 grudnia otworzyć popołudniowe obrady trzeciego dnia Kongresu Kultury Polskiej w Warszawie. Nigdy nie zostało wygłoszone. Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.
Należą do nich walory tkwiące w historii ogarnianej świadomością zbiorową Polaków naszego czasu i przekazywanej przez nich ich dzieciom i wnukom.
Czy są to walory znaczne i czy są rzeczywiście obecne? Czy Polak współczesny wziął czy bierze rozwód z historią, jak to niekiedy się sądzi? Andrzej Zakrzewski wspomniał o odchodzeniu od historii w innych krajach, czy znamy i my to zjawisko?
Nietrudno wprawdzie przedłużyć przykładami listę narzekań na stan wiedzy społecznej o przeszłości. Trudno jednak zobiektywizować napływające o tym informacje....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta