Zapomniany wstyd
Zapomniany wstyd
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
KRYSTYNA GRZYBOWSKA
Wszyscy znamy to powiedzenie: wstyd to kraść i mordować. W prasie i mediach elektronicznych mordercom, złodziejom, rabusiom i gwałcicielom poświęca się mnóstwo miejsca. Dziś kraść i mordować to nie wstyd. Wstyd to dać się złapać. A i to nie zawsze.
Siedząc w więzieniu, można zrobić karierę, zabłysnąć w mediach, napisać i wydać książkę o własnych występkach, sprzedać prawa autorskie do opowieści o zbrodni i dobrze na tym zarobić. W zaciszu celi, do kamery, przestępcy opowiadają ze szczegółami, jak i dlaczego dopuścili się zbrodni. Na oczach ofiar i ich rodzin.
Wołanie o opamiętanie, o zachowanie granic jest wołaniem na puszczy. Kiedy w niemieckiej telewizji RTL II rozpoczęto emisję programu "Big Brother", tygodnik "Welt am Sonntag" zamieścił dramatyczny artykuł poświęcony utracie poczucia wstydu w dzisiejszym świecie. Autorka, Brigitte Blobel, napisała między innymi: "Nowe media mogą zrobić gwiazdę z każdego, a gwiazdy są królami naszych czasów. W ten sposób przeżywamy ostatnią rewolucję społeczną w dziejach ludzkości. Po niej nie nadejdzie już nic, wszystko inne załatwią za nas komputery i roboty. I załatwią to lepiej. Kiedy już każdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta