Monarszy splendor
Cesarz Karol V przez władze Hiszpanii uważany jest za pierwowzór uniwersalnego Europejczyka
Monarszy splendor
TYCJAN "PORTRET KAROLA V Z PSEM", 1953 R., MUZEUM PRADO, MADRYT
Wspaniała renesansowa architektura Muzeum Santa Cruz w Toledo stanowi godną oprawę wystawy "Carolus", zorganizowanej przez hiszpański Komitet Narodowy, powołany dla uczczenia 500-lecia urodzin najpotężniejszego władcy nowożytnej Europy - cesarza Karola V (1500-1558). Od 1517 roku zasiadał on również na tronie Hiszpanii i był właściwym twórcą XVI-wiecznej wielkości tego kraju.
To ogromne przedsięwzięcie ekspozycyjne przyćmiewa pod względem rozmachu oraz nakładów finansowych wszystko, co dwa lata temu pokazano w Madrycie i innych miastach Hiszpanii z okazji 400. rocznicy śmierci syna Karola V, samotnika z Eskurialu, Filipa II (1527-1598).
Już podczas inauguracji ekspozycji pojawiło się w Toledo dziesięciu przywódców państw europejskich, w tym królowie Hiszpanii, Belgii i Holandii, prezydenci Austrii, Niemiec, Węgier, Chorwacji, Słowenii i Malty, a także ambasadorzy 31 hiszpańskojęzycznych państw Ameryki Łacińskiej, reprezentujący znakomitą większość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta