Mgła na wrzosowiskach
Ocalona z holokaustu nie chce już dłużej się ukrywać i żyć osobno
Mgła na wrzosowiskach
JACEK LEOCIAK
Janina Bauman od 1971 roku mieszka w Anglii. Swoje wspomnienia, najpierw z okupacyjnej Warszawy, a następnie z lat powojennych, spisała po angielsku i w Anglii wydała. Opowieść o getcie i ukrywaniu się po "aryjskiej stronie" autorka stosunkowo szybko przetłumaczyła i opublikowała w kraju. Dobrze u nas znana "Zima o poranku" miała już dwa wydania. Opowieść o życiu w Polsce Ludowej czekała z górą dwanaście lat na polską wersję zatytułowaną "Nigdzie na ziemi". Nie tyle tłumaczona, ile przerabiana i uzupełniana, a w dużej części pisana na nowo. Opowiedzenie polskiemu czytelnikowi życia w PRL-u okazało się więc trudniejsze od przekazania doświadczenia holokaustu.
Wspomnieniowa proza Janiny Bauman odznacza się staranną kompozycją, dbałością o formę, o nadanie odpowiedniego kształtu zapisowi. Dyscyplina języka, umiejętne budowanie dramaturgii, zderzanie czasu pisania z czasem wspominanym, przeplatanie się różnych konwencji: reportażu i lirycznego wyznania, dialogu i medytacji, intelektualnej refleksji i emocjonalnej relacji - to wszystko zdradza świetne opanowanie warsztatu literackiego. W precyzyjnie konstruowanej narracji autobiograficznej spontaniczność zostaje okiełznana przez reguły poetyki, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta