Czarodziej z blizną na czole
Odciągnął dzieci od gier komputerowych i ekranów telewizorów. Zwyciężył z innymi mediami w pojedynku, w którym stawką jest wyobraźnia.
Czarodziej z blizną na czole
JOANNE K. ROWLING
FOT. (C) EPA
ANDRZEJ ŚWIDLICKI
Harry Potter to najpopularniejszy chłopiec świata. Narodził się trzy lata temu w książce Joanne K. Rowling "Harry Potter i kamień filozoficzny". Na okładkach kolejnych tomów widać go w okularach, z rozdziawionymi ustami, nieco gamoniowatego, z charakterystyczną blizną na czole. Ta ostatnia cecha nasuwa mimowolne skojarzenia z Gorbaczowem.
Sierota i podrzutek o zdolnościach czarodziejskich usiłuje rozwiązać zagadkę śmierci swoich rodziców i większość żywota - jak dotąd rozpisanego na cztery tomy - spędza w szkole-zamczysku w Hogwarth, gdzie kształci się m.in. w kursach samoobrony przed czarną magią, w nadprzyrodzonym wykorzystaniu ziół i innych praktycznych umiejętnościach, takich jak np. Quidditch - gra, która jest połączeniem piłki nożnej z krykietem, ale odbywa się w powietrzu na superszybkich miotłach do latania.
Zanim sam Potter odkrywa swoje umiejętności wyrywając się z bezdusznej rodziny Dursleyów (znakomita karykatura amerykanizacji brytyjskiej upper middle class), czytelnik wie, że chłopiec naznaczony jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta