Kultura nie jest towarem
Kultura nie jest towarem
Debatę twórców rozpoczął Ryszard Kapuściński. Mówił o kulturze narodowej w epoce globalizacji.
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
JACEK CIEŚLAK
W obecności prezydenta, premiera, marszałka Senatu i ministra kultury rozpoczął się wczoraj w Teatrze Narodowym Kongres Kultury Polskiej 2000. Aleksander Kwaśniewski dziękował uczestnikom obrad przerwanych 13 grudnia 1981 r. oraz krytykował rząd. Premier zapewnił, że ten kongres nie zostanie przerwany.
Ryszard Kapuściński otwierając debatę przestrzegał przed skutkami globalizacji, która oznacza traktowanie kultury jako zwykłego towaru. Krzysztof Zanussi krytykował jałowość naszego życia. Przebywający w szpitalu Czesław Miłosz przesłał list, w którym zgłosił "duchowy współudział i radość, że ten kongres w przeciwieństwie do poprzedniego odbywa się w suwerennym kraju".
Otwarciu towarzyszyła premiera filmu dokumentalnego "Kronika przerwanego kongresu" Ewy Bielskiej. Na czarno-białej taśmie zobaczyliśmy m.in. Jana Białostockiego, Tadeusza Kantora, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Łomnickiego, Halinę Mikołajską, Andrzeja Szczepkowskiego, Andrzeja Szczypiorskiego. Jan Józef Szczepański mówił znamienne w grudniu 1981 r. słowa o ludziach polskiej kultury, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta