Moim zdaniem
- Jan Krzysztof Bielecki: Nie wystarczy dobre prawo
- Budownictwo mieszkaniowe: złudne poczucie nasycenia JAN KRZYSZTOF BIELECKI
Nie wystarczy dobre prawo
Kiedy poprosiłem moją sekretarkę o pomoc przy wysyłaniu sterty faksów do Polski, nie przypuszczałem, że nagle znad maszyny usłyszę okrzyk: Ojej! Przecież to zupełnie jak w Rosji! A sprawa wcale nie dotyczyła tego kraju, tylko Polski i kolejnego przypadku naruszania podstawowych praw inwestora zagranicznego.
Problem przestrzegania i egzekwowania prawa jest uważany za jeden z kluczowych czynników w procesie transformacji do kapitalizmu. Polska wymieniana jest w wielu publikacjach nie tylko w ścisłej czołówce przemian ekonomicznych, ale także uchodzi za kraj, w którym dzięki presji akcesyjnej, przestrzeganie prawa jest coraz bardziej konsekwentne.
Jak piszą ostatnio Tierry Verdien i Gerard Roland w publikacji dla Centre for Economic Policy Research, którego rady jestem członkiem, jeśli obywatele oczekują członkostwa w Unii Europejskiej, to wtedy spodziewają się egzekwowania prawa w przyszłości i dochodzą do wniosku, że lepiej będzie działać w zgodzie z przepisami. Te zachęty powodują, że nawet jeśli nie ma sprawnego aparatu sprawiedliwości, można uzyskać dobre efekty w zakresie przestrzegania prawa.
Ten mechanizm wyjaśnia, dlaczego przestrzeganie prawa w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta