Obowiązuje od 9 grudnia
- Zmiany w kodeksie cywilnym
- Zakłady opieki zdrowotnej
- Czasowe korzystanie z domu, pokoju, apartamentu Zmiany w kodeksie cywilnym
Leasing i umowa agencyjna
Uzupełnienie kodeksu cywilnego o wyczerpującą regulację leasingu i zasadnicze rozszerzenie dotychczasowych unormowań z zakresu umowy agencyjnej to dwie kwestie, jakże ważne dla praktyki gospodarczej, których dotyczy ustawa z 26 lipca 2000 r. zmieniająca kodeks cywilny (Dz. U. nr 74, poz. 857). Wchodzi ona w życie 9 grudnia.
Leasing nie był dotychczas unormowany w k.c. Nowe regulacje znalazły się w tytule XVII1 "Umowa leasingu" w księdze trzeciej, przy czym dotychczasowi "leasingodawca" i "leasingobiorca" są teraz "finansującym" i "korzystającym". Większość tych przepisów ma charakter dyspozytywny. Nadal więc dla treści tych umów istotna będzie wola stron.
Wedle definicji z art. 7091 k.c. przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w umowie i oddać ją korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta