Zgubne skutki politycznej kontroli
Zgubne skutki politycznej kontroli
MACIEJ STAŃCZUK, JAN WINIECKI
Zaproponowane niedawno przez PSL zmiany w ustawie o NBP to próba narzucenia politycznej kontroli bankowi centralnemu i sprowadzenia go do roli wykonawcy polityki gospodarczej rządzącego ugrupowania. Jest to propozycja błędna w swoich koncepcjach, krótkowzroczna i idąca pod prąd tendencji występujących na świecie. Sformułowano ją ponadto w najgorszym dla nas momencie. Od pewnego już czasu pojawiają się bowiem znaki zapytania co do wiarygodności polskiej polityki gospodarczej.
Dlatego te wspomniane propozycje powinny być odrzucone, a najlepiej- pogrzebane w niepamięci razem z innymi absurdami ekonomicznymi.
Poziom wiedzy ekonomicznej jest w społeczeństwie niski i podobne przejawy populizmu czynią sporo zamieszania. Dlatego warto przypomnieć pewne oczywistości, które w dojrzałej gospodarce rynkowej, po doświadczeniach XX wieku, nie są już przedmiotem ideologicznego sporu lewicy, prawicy czy kogokolwiek innego.
Pod prąd światowych tendencji
Gdyby propozycja PSL została zgłoszona pół wieku temu, spotkałaby się zapewne z lepszym przyjęciem elit, także intelektualnych, zafascynowanych socjalizmem, planowaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta