Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śpiewy w kostnicy

09 grudnia 2000 | Plus Minus | KK

ARCHEOLOGIA MORALNOŚCI

Śpiewy w kostnicy

KRZYSZTOF KOWALSKI

Człowiek zawsze był racjonalistą, ponieważ racjonalizm jest postępowaniem zgodnym ze stanem wiedzy. Nawet człowiek zabobonny jest racjonalistą, gdyż postępuje zgodnie ze swym przekonaniem. Postępki naszych przodków, to, co wyprawiali ludzie w minionych stuleciach, niekoniecznie trzeba wkładać między dziwactwa czy obłędne pomysły. Natomiast zawsze, oceniając poczynania minionych pokoleń, wypada przypomnieć sobie maksymę: "Cum excusatione itaque veteres audiendi sunt"; z pobłażliwością należy wysłuchać i starych; i starych pokoleń też.

Prosper M?rim?e pisze w swych "Notes d'un voyage dans l'ouest de la France": "Mała konstrukcja, ciężka, kolumny niby-jońskie, pretensjonalna forma wskazuje, że budowla powstała w czasach Ludwika XIV. To jest relikwiarz kościelny. Muszę wyjaśnić, co to jest relikwiarz w Bretanii i jakie jest jego przeznaczenie. Zwyczaj bardzo obcy panuje w tej prowincji. Ekshumuje się zmarłego po kilku latach, gdy ziemia już wchłonie rozłożone ciało. Wydobyte kości są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2185

Spis treści

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament