Zastrzyk z genów zamiast stymulatora
Będzie można leczyć chorobę wieńcową, arytmię i wady serca
Zastrzyk z genów zamiast stymulatora
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Niewydolność serca można już leczyć terapią genową - coraz śmielej wkraczającą do kardiologii. "Zastrzykami z genów" - wyzwalającymi powstanie nowych tętnic mięśnia sercowego - próbuje się też usuwać objawy choroby wieńcowej. Za 5 lat podobnie będzie można leczyć arytmię serca, będą dostępne testy, pozwalające określić komu i kiedy grozi zawał.
Pierwsze próby na 5 świniach potwierdzają, że genoterapią można modyfikować rytm pracy serca - bez potrzeby otwierania klatki piersiowej. Grudniowy "Nature Medicine" informuje, że specjaliści z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore wstrzyknęli im do węzła przedsiękowo-komorowego serca zmienione genetycznie adenowirusy. Zawierają one gen kodujący inhibitor białka G, hamujący działanie adrenaliny przyspieszającej bicie serca. Uczeni dokonali tego, posługując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta