Pułapka dla Rosji
O przyszłości Kaukazu po zakończeniu wojny czeczeńskiej
Pułapka dla Rosji
SANOBAR SZARMATOWA
Wierzchołki kaukaskich gór prawie zawsze otulone są chmurami. Podobnie życie tutejszych górali, na co dzień otula je delikatna tkanina utkana z legend i mitów. Wystarczy posłuchać mieszkańców tej ziemi. Chętnie opowiedzą dzieje ważnej dla nich skały lub pieczary. Ich wersja historii zestawi ze sobą wydarzenia sprzed trzystu lat z wydarzeniami sprzed lat osiemdziesięciu. Nic nie podważy ich głębokiej wiary, że to właśnie tu, na Kaukazie, w czasie potopu, biblijny Noe wraz z synami skonstruował swą arkę, dzięki czemu udało mu się przetrwać w tutejszych dolinach i wąwozach.
Aż trudno uwierzyć, że na świecie można by odnaleźć więcej miejsc zamieszkanych przez ludzi, którzy pamiętają swych przodków do siódmego pokolenia wstecz, a opowiadając historię własnej wioski potrafią sięgnąć pamięcią ku początkom naszej ery. Starożytność i współczesność na Kaukazie ściśle się splata. Kaukascy mężczyźni przesiedli się dziś ze swych wierzchowców do pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym, ci biedniejsi do archaicznych już ład, ci zamożniejsi do błyszczących od chromu i niklu zachodnich dżipów. Szable i kindżały stosowane w walce wręcz przez przodków ozdabiają dziś ściany zamieszkanych przez nich domostw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta