Miejsce dla innego
Miejsce dla innego
Z POLITYCZNEGO PUNKTU WIDZENIA NAJWAŻNIEJSZY JEST STOSUNEK POLAKÓW
DO MNIEJSZOŚCI UKRAIŃSKIEJ, BIAŁORUSKIEJ I LITEWSKIEJ
MICHAŁ SADOWSKI
GRZEGORZ PRZEBINDA
Michał Jagiełło, autor wydanej właśnie obszernej pracy "Partnerstwo dla przyszłości. Szkice o polityce wschodniej i mniejszościach narodowych", nie zgodziłby się zapewne z tezą Aleksandra Sołżenicyna, że naród jako zbiorowość ma swą genezę i przeznaczenie w sferze ponadhistorycznej. Polski autor opowiada się bowiem za tezą Ernesta Gellnera, iż "narody są dziełem człowieka, wytworem jego przeświadczeń, lojalności i solidarności". A więc naród istnieje wyłącznie w historycznej sferze kultury, jest przygodnym, a nie powszechnym i koniecznym, bytem. Zdaniem Jagiełły, obecnie o przynależności narodowej decyduje wyłącznie subiektywna świadomość zainteresowanej jednostki. Owa świadomość istnieje, trwa lub zanika wyłącznie w umyśle konkretnych ludzi, a poznajemy ją na podstawie swobodnej deklaracji samych zainteresowanych.
Obydwie metody pojmowania genezy i sposobu istnienia narodu, zarówno ta głoszona przez Sołżenicyna, jak i ta Gellnerowska, przejęta przez Jagiełłę, mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta