Nie można rezygnować z karty przetargowej
Nie można rezygnować z karty przetargowej
RYS. PAWEŁ GAŁKA
TOMASZ STAŃCZYK
Opublikowany kilkanaście dni temu we "Frankfurter Allgemeine Zeitung", a następnie w postaci skrótu w "Rzeczpospolitej" memoriał polsko-niemieckiej Grupy Kopernika ma być, według jego inicjatorów, próbą przełamania impasu w rozmowach polsko-niemieckich dotyczących likwidacji skutków wojny w zakresie dóbr kultury. Rozmowy te trwają już osiem lat i nie przyniosły żadnych znaczących rezultatów, jeśli nie liczyć przekazanej kilka lat temu Polsce grupy zabytków archeologicznych, zrabowanych podczas wojny z kilku polskich muzeów.
Dobiegający końca rok 2000, w którym obchodzono tysięczną rocznicę spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III w Gnieźnie, mógł być rokiem przełomu w dziedzinie negocjacji polsko-niemieckich w sprawie dóbr kultury utraconych w wyniku wojny. Sugestię w związku z tą rocznicą złożył dwa lata wcześniej, na łamach niemieckiego dziennika, prezydent Aleksander Kwaśniewski. Proponował, by strona niemiecka oddała wywiezione z Polski dzieła sztuki. Wtedy Biblioteka Pruska mogłaby wrócić do Berlina. Prezydent podkreślał, że pierwszy krok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta