Z czym wkraczamy w XXI wiek
Z czym wkraczamy w XXI wiek
Zakończone niedawno Targi Książki we Frankfurcie postawiły przed obserwatorami tego wielkiego przedsięwzięcia kilka istotnych pytań.
Już w 1999 roku obserwowaliśmy wyraźne wyhamowanie tempa wzrostu sprzedaży książek w Polsce. Rok 2000 to kolejne dwanaście miesięcy stagnacji. Prognozy na początek nowego tysiąclecia nie są dla polskiej książki zbyt optymistyczne.
Według naszych wstępnych szacunków w 2000 roku wartość sprzedawanych w Polsce książek wyniosła (w cenach zbytu wydawców) 1 mld 880 mln złotych, co oznacza wzrost przychodów o ok. 11,9 proc. To tylko 2 proc. więcej od inflacji, a niewielki wzrost nie wynika z większej liczby sprzedanych książek, lecz z tego, że ich ceny były wyższe o ok. 14 - 15 proc. Cena książki staje się poważną barierą przy jej zakupie i negatywnie wpływa na dynamikę rozwoju branży wydawniczo-księgarskiej. Dziś wiele polskich tytułów jest droższych od podobnych publikacji w Niemczech czy Francji, a przecież siła nabywcza polskiego czytelnika jest znacznie mniejsza. Coraz częściej 300-stronicowa powieść kosztuje 32 - 35 złotych. To się nijak ma do kosztów druku i praw autorskich. Wydawcy ustalają wysokie ceny, gdyż wiedzą, że sporej części nakładu nie uda im się sprzedać, albo nie dostaną pieniędzy od kolejnego bankrutującego księgarza.
Rozdrobniony rynek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta