Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak Polakowi mówić o nauce

03 stycznia 2001 | Regiony Polski - Dolnośląskie | IB

Jak Polakowi mówić o nauce?

Nie ma takich elementów rzeczywistości od rachunku różniczkowego, przez skład chemiczny atomu, po przegłos polski, których nie można by wytłumaczyć jasno - uważa prof. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ależ skąd, są zjawiska, których nie da się przełożyć na język nadający się do prasy - ripostuje Edwin Bendyk z Działu Nauki tygodnika "Polityka". O co się spierać - pytał Grzegorz Filip z miesięcznika "Forum Akademickie", przecież nauka to fatalny dodatek do reklam, więc w mediach nie ma szans.

Kilkugodzinna debata o tym, jak współczesnemu Polakowi mówić o nauce, otworzyła konferencję naukową "Polszczyzna po roku 1989 - ze szczególnym uwzględnieniem polszczyzny popularnonaukowej" zorganizowana przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Współczesna nauka widziana oczami laika ma bez wątpienia dwie cechy: jest droga i niezrozumiała - uważa prof. Aleksandra Kubicz z Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2203

Spis treści
Zamów abonament