Czy znowu skończy się na grze pozorów
Kolejna próba ujawnienia oświadczeń majątkowych parlamentarzystów
Czy znowu skończy się na grze pozorów
Jerzy Pilczyński
Posłowie i senatorowie jako reprezentanci narodu powinni być poza wszelkimi podejrzeniami o korupcję. Wyborcy mają więc prawo znać ich sytuację majątkową. Z takiego założenia wyszli projektodawcy zmian w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, wnosząc, aby oświadczenia majątkowe parlamentarzystów były jawne. Choć propozycja spotkała się w Sejmie z akceptacją wszystkich ugrupowań, to wywołała także wątpliwości.
Podpisani pod projektem posłowie AWS i ROP-PC, których reprezentuje Wiesław Walendziak (AWS), uznali, że składane obecnie oświadczenia mają charakter pustego gestu, a regulujące to przepisy są w znacznej mierze martwe. Ustawa stanowi bowiem, że oświadczenia objęte są tajemnicą służbową. W rezultacie w podwójnych kopertach nikną one w czeluściach marszałkowskich sejfów, nie spełniając nadziei, które wiązano z ich wprowadzeniem.
Puste gesty
Obowiązek składania oświadczeń zapisano w 1996 r. w znowelizowanej ustawie zwanej poselsko-senatorską. Od tamtej pory parlamentarzyści składają je na początku kadencji, a następnie do 31 marca i 31 grudnia oraz na dwa miesiące przed końcem kadencji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta