Pojawia się i znika
Pojawia się i znika
STANISŁAW ZABŁOCKI
W przyjętej praktyce legislacyjnej pani Krysia lub pan Kazio może korygować tekst ustawy uchwalonej już przez parlament.
Nie trzeba nikogo przekonywać, iż kodeks karny jest aktem prawnym o najwyższej wadze, a zasada określoności przestępstwa nie pozwala na choćby cień wątpliwości, jak ustawodawca ukształtował tzw. zespół znamion każdego z typów przestępstw przewidzianych w tym kodeksie. W Dzienniku Ustaw nr 88 z 2 sierpnia 1997 r. opublikowany został tekst kodeksu karnego, w którym w art. 156 § 1 pkt 2 przewidziano odpowiedzialność za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci m.in. "(...) ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej choroby realnie zagrażającej życiu (...)".
Treść przepisu zależna od wydawnictwa?
Taki też tekst, za oficjalnym źródłem publikacyjnym, wydrukowany został w większości wydawnictw książkowych i broszurowych kodeksu. Tym samym odpowiedzialności kwalifikowanej, w porównaniu z przewidzianą na podstawie art. 157 k.k., podlegał ten, kto spowodował:
- ciężką chorobę nieuleczalną lub
- długotrwałą chorobę realnie zagrażającą życiu.
Po niespełna trzech miesiącach w Dz. U. nr 128 z 13 października 1997 r. ukazało się jednak obwieszczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta