Prawica nie potrafiła pokazać wyborcom, dlaczego rządzi
Prawica nie potrafiła pokazać wyborcom, dlaczego rządzi
MARCIN DOMINIK ZDORT
Wszystko wskazuje na to, że rządy Akcji Wyborczej Solidarność przerwane zostaną wraz z wyborami parlamentarnymi w tym roku. W ciągu minionych czterech lat AWS zrealizowała wprawdzie "cztery wielkie reformy" społeczne, ale okresu, gdy sprawowała władzę, nie wykorzystała do realizacji tej części swego programu, która jest charakterystyczna dla prawicy.
Po roku 1989 solidarnościowa prawica w głębokiej opozycji była tylko raz. W wyborach 1993 roku wszystkie znaczące ugrupowania prawicowe, należące dziś do AWS, nie uzyskały niezbędnego poparcia i skazane zostały na czteroletnie pozostawanie poza Sejmem.
Szansa na przełom
Konsekwencją klęski prawicy było znaczne ograniczenie jej politycznych możliwości. Politycy obecnej AWS nie tylko nie mieli żadnego wpływu na sprawy państwa i kontroli nad rządzącą postkomunistyczną większością, ale także - wobec monopolu lewicy w mediach - bardzo ograniczyły się ich szanse publicznego prezentowania poglądów, programów i idei. Dlatego wystąpienie Mariana Krzaklewskiego w Sejmie, jako przedstawiciela autorów obywatelskiego projektu konstytucji, w lutym 1997 roku było tak ważne, i jego znaczenie - przy zachowaniu odpowiednich proporcji - można porównać z wystąpieniem Lecha Wałęsy w listopadzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta