Od Anonima do Żeromskiego
Od Anonima do Żeromskiego
Z dala od bibliotek i wypożyczalni książek możemy w każdej chwili zasiąść do lektury książek polskich pisarzy. W zasięgu ręki uzbrojonej w myszkę znajduje się bowiem półka, na której stoi ponad sto dwadzieścia dzieł polskiej literatury. Marek Adamiec, pomysłodawca i szef Wirtualnej Biblioteki Literatury Polskiej, uważa, że w sieci powinno znaleźć się docelowo około trzystu tytułów.
Zamiast założeń i deklaracji znajdziemy na internetowej stronie kilka cytatów z eseju Stanisława Vincenza "O możliwościach rozpowszechniania literatury i kultury polskiej". A wśród nich i ten: "Jakże możemy mieć pretensje do Francuzów, że nas nie znają, gdy my nie tylko nie znaliśmy, ale przyznajmy szczerze, nawet gardziliśmy tym, co było nam najbliższe, co powstawało pod naszym wpływem, a było nieraz przedłużeniem naszego ramienia kulturalnego".
Inicjatywa Marka Adamca, pracownika Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autora książek o poezji Norwida i Herberta, narodziła się trzy lata temu i stała się następnie częścią projektu UNESCO "Biblioteka wirtualna klasycznych tekstów literatury świata".
I właśnie UNESCO sfinansowało dotychczasowe prace...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta