Rynek w dyrektywach Wspólnot
Ochrona konsumentów
Rynek w dyrektywach Wspólnot
W traktacie rzymskim z 1958 r. brak było postanowień dotyczących ochrony konsumentów, jedynie jego preambuła stwierdzała, że sygnatariusze układu będą dążyć do stałego podnoszenia poziomu życia i warunków pracy. Uważano, że rynek sam powinien dostatecznie chronić konsumentów. Zmiana poglądów nastąpiła na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Okazało się, że same mechanizmy rynkowe to zbyt mało, ponadto w krajach członkowskich zaczął rozwijać się ruch konsumencki.
W 1962 r. powołano Komitet Spraw Konsumenckich, a w 1968 r. utworzono Zespół Ochrony Konsumentów. W 1972 r. na spotkaniu w Paryżu szefów rządu sześciu państw-założycieli Wspólnoty uznano, że działania w sferze polityki społecznej są równie ważne jak osiągnięcia polityki ekonomicznej. W rok później powstał Konsumencki Komitet Konsultacyjny, będący ciałem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta