Nowe zbliżenie czy nowe złudzenia
Unia Europejska -- Europa Środkowa
Nowe zbliżenie czy nowe złudzenia
Maria Wągrowska
Mnożą się koncepcje przyszłego rozwoju Unii Europejskiej. Istnieją propozycje "Europy kręgów koncentrycznych", "Europy różnych prędkości", "Europy o zmiennej geometrii", "trzonu Europy". Każdy z tych pomysłów może rodzić złudzenia, że w Unii Europejskiej znajdzie się już niedługo miejsce dla Polski i innych państw Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej. Czy rzeczywiście jest taka szansa?
Najpierw kilka podstawowych stwierdzeń: Żadna z koncepcji, z którymi politycy Unii Europejskiej występują już od dłuższego czasu (obecne propozycje są jedynie modyfikacją już istniejących) , nie ma szansy szybkiego wejścia w życie. Każda zakłada bowiem podział Unii na państwa pierwszej i drugiej kategorii -- takie, które są w stanie wypełnić ambitne kryteria gospodarcze wyznaczone w traktacie z Maastrichtu i takie, które nie są do tego zdolne. Łatwo mógłby powstać podział na państwa, które podążają drogą ścisłej integracji ekonomicznej (w tym monetarnej) czy politycznej oraz takie, które być może już nigdy nie dałyby rady dołączyć do pierwszej grupy.
Nikt nie chce być gorszy
Kiedy tylko pojawiły się koncepcje różnego tempa integrowania Europy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta