Zaliczki dla gmin, refundacja za absolwentów
Zmiany w ustawie o zatrudnieniu i bezrobociu
Zaliczki dla gmin, refundacja za absolwentów
W gminach o wysokim zagrożeniu bezrobociem strukturalnym wolno ze środków Funduszu Pracy pokrywać połowę kosztów rzeczowych organizacji robót publicznych. Wydatki na ten cel nie mogą jednak przekroczyć 25 proc. wypłat wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne.
Kolejna w tym roku nowelizacja ustawy o zatrudnieniu i bezrobociu wchodzi w życie 1 listopada br.
Przy jej tworzeniu toczyły się spory, czy ze środków Funduszu Pracy przeznaczonych na wynagrodzenia dla bezrobotnych wolno finansować wydatki rzeczowe związane z realizacją robót publicznych, a jeśli tak -- to w jakiej wysokości. Jeśli na to się zgodzimy, wydając z Funduszu takie same kwoty, zatrudnimy mniej osób -- dowodzili przeciwnicy takiego rozwiązania. Zwolennicy kontrargumentowali: w niektórych gminach może być wyjątkowo trudna sytuacja i inaczej w cale nie uda się zorganizować robót publicznych. Wypracowano kompromis następujący: ustawa pozwala na takie wydatki jedynie w gminach zagrożonych bardzo wysokim bezrobociem strukturalnym i dopiero po uzyskaniu opinii rejonowej rady zatru -dnienia. Decyzję podejmuje kierownik wojewódzkiego urzędu pracy na wniosek organizatora robót publicznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta