Granit zastępuje lastrico
"Nieruchomości" na cmentarzach
Granit zastępuje lastrico
Zapobiegliwi myślą o zapewnieniu sobie miejsca wiecznego spoczynku jeszcze za życia. Świadczą o tym, wykonane często dużym nakładem środków, puste nagrobki. Okazuje się jednak, że chętnych na taką "inwestycję" albo przynajmniej na kupno skrawka ziemi na cmentarzu, jest bardzo wielu, więcej niż miejsc. Dlatego realizacja tego zamierzenia jest przeważnie bardzo trudna.
Wobec ograniczonych możliwości, władze cmentarne prowadzą ostrą selekcję wśród zgłaszających się, przy czym w różnych miastach o bowiązują różne zasady przydziału. Aby uzyskać miejsce trzeba , np. wylegitymować się stałym meldunkiem w danej miejscowości, albo mieć już na danym cmentarzu grób osoby bliskiej (według pokrewieństwa) . Często argumentem "za" jest zaawansowany wiek i udokumentowany zły stan zdrowia zamawiającego. Z reguły cena miejsca dla tych, którzy pragną go kupić za życia jest wyższa od tej, jaką płaci się za ten sam plac przy pogrzebie.
O płaty za miejsca na cmentarzach są bardzo zróżnicowane nie tylko w różnych miastach. Także w obrębie tego samego -- są cmentarze droższe i tańsze. Z reguły też więcej płaci się za plac pod nagrobek murowany, a taniej -- gdy ma być grób ziemny. Większość cmentarzy różnicuje też opłaty za ziemię w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta