"Praczka" wraca do Polski
Czy "Sotheby's i "Christie's" zawarły tajną umowę z rosyjskimi muzeami?
"Praczka" wraca do Polski
W środę, 2 listopada o godzinie 14. 00 w budynku Konsulatu RP w Nowym Jorku nastąpi oficjalne przekazanie obrazu Gabriela Metsu "Praczka piorąca w drewnianej balii przy otwartym oknie" na ręce konsula generalnego Jerzego Surdykowskiego. Obraz został wykupiony z domu aukcyjnego " Sotheby's" za 65 tysięcy dolarów przez Polski I nstytut Naukowy w Nowym Jorku, który otrzymał pieniądze na ten cel od anonimowego polonijnego milionera. Darczyńca będzie obecny na środowej u roczystości, ale nie wiadomo, czy zechce się ujawnić.
Sprawa "Praczki", obrazu namalowanego ok. 1660 roku i zakupionego w 1773 roku w Amsterdamie na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego, stała się głośna w styczniu 1993 roku. "Praczka" znalazła się w katalogu obrazów wystawionych do sprzedaży przez dom aukcyjny "Sotheby's". Zauważył to polski konserwator i kolekcjoner dzieł sztuki Ryszard Bończa, który natychmiast zaalarmował Konsulat RP w Nowym Jorku. "Praczka" bowiem, należąca przed wojną do kolekcji Pałacu Łazienkowskiego, została w czasie okupacji zrabowana przez hitlerowców.
Na pisemną i nterwencję konsula Surdykowskiego "Sotheby's" wycofał obraz z aukcji, ale wcale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta