Preferencje kredytowe w rolnictwie
Preferencje kredytowe w rolnictwie
Kredyt jest ważnym instrumentem polityki gospodarczej i finansowej państwa, a jego funkcje powinny być spójne z tą polityką. Dotyczy to również kredytu dla sektora żywnościowego. Mówiąc najkrócej kredyt powinien trafiać do rolników i przedsiębiorców, którzy go wykorzystają racjonalnie, tzn. spłacą w terminie, a ponadto przyniesie o n im dodatkowo pewien zysk oraz służyć będzie unowocześnieniu produkcji. Praktyczna realizacja tych założeń jest trudna i budzi emocje np. w kontekście o becnie przygotowywanej ustawy o kredycie rolnym. Na wsi ludzie wciąż czekają na lepszą koniunkturę, nic więc dziwnego, że walka chłopów i agrobiznesu o tani kredyt nie traci na ostrości.
Kredyt na przetrwanie czy na nowoczesność
Skoro mamy restrukturyzować sektor żywnościowy i gospodarkę chłopską to kryterium efektywności, a nie kryterium socjalne musi organizować tę działalność. Państwo nie może się pozbawić dla koniunkturalnych celów politycznych możliwości aktywnego kształtowania tej części gospodarki. Ta aktywność jest obecnie niska.
Obciążenie kredytem bankowym wartości produkcji końcowej netto całego rolnictwa sięga w Polsce 30 proc. , a gospodarki chłopskiej jest jeszcze niższe (24-26 proc. ). Są to wskaźniki 4-6 razy niższe niż w rozwiniętych krajach zachodnich i wcale dobrze nie świadczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta