Pogrzeby polityczne
Pogrzeby polityczne
Grzegorz Sieczkowski
Pod koniec listopada 1963 roku Amerykę wzruszyło zdjęcie przedstawiające małego chłopca, który salutuje na pogrzebie własnego o jca. Był nim prezydent John F. Kennedy, który zginął 22 listopada w Dallas o d kul zamachowca. Niemal zawsze pogrzeb osobowości o wymiarze ogólnonarodowym jest wykorzystywany przez państwo do budowania własnej mitologii. Legendą II Rzeczypospolitej był pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego. Ekshumacja i pogrzeb przywódcy powstania węgierskiego z 1956 roku Imre Nagy'a stały się symbolicznym początkiem najnowszej historii Węgier. III Rzeczpospolita próbuje tworzyć swoją mitologię przez sprowadzanie szczątków wielkich Polaków, których pochowano na obczyźnie.
Pogrzeby od wieków odgrywają ważną rolę w działaniach o charakterze politycznym. Dzieje się tak między innymi dlatego, że łączą tradycję, o byczaj, nakazy prawa, religii i normy etyczne. Jednocześnie swoim charakterem wymuszają na u czestnikach zachowania niespotykane w innych okolicznościach. Są manifestacją żalu po śmierci człowieka, ale można je dopełnić innymi, także politycznymi treściami. Tłum na pogrzebie jest zorganizowany, skupiony wokół trumny, która jest jądrem demonstracji. Z kolei -- bez względu na indywidualny stosunek do śmierci -- symbolika pogrzebu jest czytelna dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta