Pięć lotów nad Polską
Traktat o otwartych przestworzach
Pięć lotów nad Polską
Podpisany w Helsinkach 24 marca 1992 r. przez ministrów spraw zagranicznych 25 państw traktat o o twartych przestworzach zakłada zgodę każdego państwa-strony na dokonywanie z powietrza obserwacji jego terytoriów. Oznacza więc świadome ograniczenie tradycyjnie rozumianej suwerenności.
Postanowienia traktatu wejdą formalnie w życie 60 dni po ratyfikacji przez dwadzieścia państw. Dotąd u czyniło to dwanaście. Nasz Sejm zaplanował debatę ratyfikacyjną na najbliższe posiedzenie.
Podczas dwuletnich negocjacji poprzedzających jego zawarcie (toczyły się m. in. z udziałem Polski) najtrudniejsze okazało się przekonanie najpierw ZSRR, a potem Rosji, aby zgodziła się w nim uczestniczyć, dopuszczając loty obserwacyjne nad swoim terytorium.
Przyjęty w traktacie system uchodzi za przynoszący niewątpliwe korzyści z punktu widzenia systemu bezpieczeństwa w Europie, lecz jednocześnie za bardzo skomplikowany pod względem proceduralnym oraz kosztowny.
Legalne szpiegostwo
Główny cel przewidzianego traktatem legalnego szpiegostwa to zapewnienie odpowiedniego nadzoru nad przestrzeganiem postanowień istniejących bądź przyszłych porozumień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta