Prawo do niezawisłego sądu
Kamienie milowe
Prawo do niezawisłego sądu
Marek Antoni Nowicki
Na art. 6 ust. 1 Konwencji Europejskiej -- prawo do niezawisłego sądu -- może powoływać się każdy, kto uważa, że ingerencja w korzystanie z któregoś z jego praw cywilnych jest bezprawna, i z arzuca, że nie miał możliwości przedstawienia tej sprawy sądowi.
W październiku 1970 r. Okręgowa Rada Izby Lekarskiej we Flandrii zawiesiła na sześć tygodni praktykę lekarską Hermana Le Compte'a. Uznała bowiem, iż w udzielonym wywiadzie prasowym było zbyt dużo autoreklamy, nie do pogodzenia z godnością zawodu lekarza. Orzeczenie wydano pod nieobecność obwinionego. Le Compte poskarżył się najpierw do Rady Odwoławczej Izby Lekarskiej, a następnie do Trybunału Kasacyjnego. Bezskutecznie. Odmówił więc podporządkowania się orzeczeniu, za co został ukarany przez sąd aresztem i grzywną. Tymczasem wszczęto przeciwko niemu następną sprawę za opublikowanie w prasie orzeczeń dyscyplinarnych i krytyczne komentarze pod adresem I zby. Uznano, iż obraził ten organ. Potem nastąpiły kolejne postępowania dyscyplinarne i karne, które doprowadziły do skreślenia Le Compte'a z rejestru lekarzy.
W styczniu 1973 r. trzynastu lekarzy praktykujących w rejonie Merelbeke napisało skargę, że Van Leuven i De Meyere złamali zasady etyki zawodowej. Zarzucono, że systematycznie ograniczali swoje honoraria do sum,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta