Chrześcijanin, Bóg, życie
Stanisława Grabska, teolog: - Otwierając się na ludzi wokół nas, trzeba dzielić się z nimi czasem, uwagą, pamięcią
Chrześcijanin, Bóg, życie
Stanisława Grabska (ur. w 1922 r.), dr teologii, wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W 1989 r. uczestnik Okrągłego Stołu jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Wydała: "Nadzieja, która jest wezwaniem" (1980); "Pacierz w Biblii zakorzeniony" (1983); "Człowiek wobec Trójcy św." (1990) i "Ciekawość nieba, ciekawość ziemi" - wywiady przeprowadzone z autorką przez Irenę Stopierzyńską (2000).
FOT. JACEK DOMIŃSKI
Rz: Po dwóch tysiącleciach chrześcijaństwa znamy już wszystkie możliwe rodzaje ideologizacji wiary. Czy zatem nie należy, przede wszystkim, mówić o czystym, ewangelicznym chrześcijaństwie?
STANISŁAWA GRABSKA: Zawsze istniało dążenie do jak najwierniejszego życia Ewangelią, ale złudzeniem jest przypuszczenie, że można wyodrębnić chrześcijaństwo od kultury, w której ono działa i żyje. Chrześcijanie bowiem od czasów apostolskich ewangelizowali ludzi w ich kulturach. Św. Paweł pisząc listy apostolskie przeważnie do Greków, ale i do Rzymian, odszedł od wiązania wiary w Chrystusa z jedną tylko, judejską kulturą, i apostołował wśród pogan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta