Struktury absurdu
Struktury absurdu
ABP JÓZEF ŻYCIŃSKI
W pierwszym roku nowego tysiąclecia, przy zgodnej decyzji naszego parlamentu, przywołujemy postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, wspominając stulecie jego urodzin. Obecna zasadnicza zgodność poglądów w ocenie zasług wielkiego prymasa pozostaje tym bardziej zaskakująca, że w wypowiedziach sprzed zaledwie 35 lat oskarżenia o zdradę narodową kierowały w jego stronę także osoby, które na pewno nie należały do dyspozycyjnych budowniczych PRL. Ujawniane dziś nowe świadectwa z tamtych dni umożliwiają dokładniejszą rekonstrukcję struktur absurdu, w których usiłowano kreować obraz Prymasa Tysiąclecia jako zdrajcy narodu.
Do świadectw tych należy także wydany w minionym roku przez oficynę Einaudi tom pamiętników, których autorem jest kard. Agostino Casaroli. Autor pamiętników przybył do Warszawy jesienią 1965 r., aby z przedstawicielami władz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta