Reprywatyzacja: ograniczenia przedmiotowe i podmiotowe
Reprywatyzacja: ograniczenia przedmiotowe i podmiotowe
- Podstawy utraty własności ŻANETA SEMPRICH
Przedmiotowe ograniczenia reprywatyzacji polegają na tym, że roszczenie będzie zaspokojone tylko w połowie wartości. Przewidziano także ograniczenia podmiotowe: uprawnieni są tylko ci, którzy w dniu utraty własności byli obywatelami polskimi i 31 grudnia 1999 r. również mieli obywatelstwo polskie.
Uchwalona w czwartek ustawa o reprywatyzacji określa świadczenia należne w związku z utratą własności wskutek przejęcia jej przez państwo polskie lub miasto Warszawę na podstawie wymienionych w niej przepisów (patrz - wykaz obok), a także bez podstaw prawnych lub z rażącym naruszeniem obowiązującego wówczas prawa. Przysługują one także z tytułu utraty tzw. mienia zabużańskiego oraz majątków zajętych po 1 września 1939 r. przez niemieckie władze okupacyjne, a następnie przejętych przez skarb państwa lub miasto Warszawę.
Nie otrzyma ich ten, kto już skorzystał z odszkodowania albo otrzymał w charakterze rekompensaty własność lub użytkowanie wieczyste innej nieruchomości.
Świadczenia reprywatyzacyjne to albo przywrócenie utraconej własności (z ograniczeniami, o czym niżej), albo przyznanie bonów reprywatyzacyjnych.
Uprawnieni, czyli kto
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta