Jedwabne - spór o fakty i odpowiedzialność
Jedwabne - spór o fakty i odpowiedzialność
"Rzeczpospolita" pierwsza z polskich gazet poruszyła kwestię zagłady Żydów z miasteczka Jedwabne w Łomżyńskiem. W opublikowanym 5 maja 2000 roku reportażu zatytułowanym "Całopalenie" Andrzej Kaczyński pisał: "10 lipca 1941 roku w Jedwabnem na ziemi łomżyńskiej Niemcy rozkazali zgładzić całą żydowską społeczność miasteczka. Wyrok śmierci wykonali miejscowi Polacy. Dowodzą tego ujawnione ostatnio relacje naocznych świadków, Żydów ocalałych z zagłady. Nie zaprzeczają im polscy świadkowie tragedii, mieszkańcy Jedwabnego. Z tych samych źródeł wiadomo, że podobnie, polskimi rękami, Niemcy zadali masowo śmierć także Żydom z Wąsoszy, Wiznej i Radziłowa". 10 lipca został opublikowany drugi reportaż Kaczyńskiego - "Nie zabijaj" - o zagładzie Żydów z Jedwabnego i Radziłowa. Na przełomie czerwca i lipca ukazała się - poświęcona zbrodni w Jedwabnem - książka "Sąsiedzi", napisana przez profesora Jana Tomasza Grossa. Od tej pory w polskiej prasie trwa ożywiona dyskusja. Mimo to wiele pytań zostaje bez odpowiedzi.
Nadal nie wiadomo, ilu dokładnie Żydów zginęło. Czy sprawcami zbrodni byli sami Polacy, czy dokonali jej z inspiracji, na rozkaz czy bez polecenia Niemców? A może Polacy jedynie pomagali Niemcom? Kto zabijał Żydów: społeczeństwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta