Kogo zdradzono o świcie
Marek Jan Chodakiewicz: Najbardziej na wzajemnych relacjach zaciążyły stereotypy o "polskim antysemityzmie" i "żydokomunie"
Kogo zdradzono o świcie
RYS. JANUSZ KAPUSTA
W lutym 1943 r. premier rządu polskiego Władysław Sikorski informował posła Ignacego Szwarcbarta: "Dostarczę panu materiałów, jak Żydzi prowadzą akcję wspólnie z komunistami. Twierdzą oni, że Polacy popełniają masowe mordy na Żydach, natomiast jeśli chodzi o Niemców, to pokrywają to milczeniem. Będziemy musieli te rzeczy rozsądzić, nie możemy ich tolerować - nie jesteśmy jagnięciem przeznaczonym na zarżnięcie".
Jagnięciem na pewno nie byliśmy. Po wydobyciu na światło dzienne faktu masowej zbrodni dokonanej przez Polaków na Żydach w Jedwabnem, musimy spojrzeć inaczej na naszą historię najnowszą, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-żydowskich. Co nie znaczy, że mamy potulnie wysłuchiwać oskarżeń o antysemityzm, będący jakoby naszą główną cechą narodową.
Dlatego w odpowiednim czasie ukazała się praca Marka Jana Chodakiewicza "Żydzi i Polacy 1918-1955", o jakże charakterystycznym podtytule "Współistnienie - Zagłada - Komunizm". Dostarcza ona przede wszystkim wiedzy, skrzętnie skrywanej niemal przez pół wieku w Polsce rządzonej przez komunistów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta