Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąsiedzi, rok 1936

10 marca 2001 | Plus Minus | TS
źródło: Nieznane

LEKTURY

Co zaszło między Polakami i Żydami w Przytyku

Sąsiedzi, rok 1936

KRYZYS GOSPODARCZY BARDZO ZAOSTRZYŁ RYWALIZACJĘ MIĘDZY POLAKAMI I ŻYDAMI W DZIEDZINIE HANDLU

FOT. (C) RACHOCKI, REKONKWISTA

TOMASZ STAŃCZYK

Sześćdziesiąt pięć lat temu, 9 marca 1936 roku, doszło w podradomskim Przytyku do zajść polsko-żydowskich. Określane są one jako pogrom. Piotr Gontarczyk, historyk młodego pokolenia, laureat Nagrody im. Jerzego Łojka, w tytule swej książki przy słowie "pogrom" stawia znak zapytania. Książka Gontarczyka podobnie jak "Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa dotyka bolesnych spraw i podważa powszechnie przyjęte poglądy, co nie zawsze jest łatwe do przyjęcia. Szczególnie, jeśli chodzi o kwestie winy za zbrodnie i inne przestępstwa przeciw jakiemuś narodowi.

Przytyk jest odnotowywany jako znaczące wydarzenie w stosunkach polsko-żydowskich. Nowa Encyklopedia Powszechna PWN podaje przy haśle Przytyk: "9 III 1936 pogrom Żydów. Zginęło kilku Żydów i kilku Polaków. Nieukaranie winnych stało się przyczyną licznych demonstracji w Polsce i za granicą". W słowniku Aliny Całej, Hanny Węgrzynek, Gabrieli Zalewskiej "Historia i kultura Żydów polskich" czytamy: "Przytyk zyskał ponurą sławę na skutek pogromu. Bezpośrednią przyczyną wydarzeń stał się drobny zatarg o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2260

Spis treści
Zamów abonament