Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tak daleko i tak blisko

23 marca 2001 | Moje Podróże | RH
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Hrubieszów Na krańcu przyszłej zjednoczonej Europy

Tak daleko i tak blisko

Przez rozłożyste stare kasztanowce przebija cebulasta kopuła jednej z najpiękniejszych cerkwi prawosławnych w Polsce. Ozdobiona trzynastoma różnej wielkości kopułami, jest jedną z nielicznych na pograniczu, w których wciąż odbywają się nabożeństwa.

FOT. ROBERT HORBACZEWSKI

Dzikie, bujne nadbużańskie łąki przypominające step. Nieposkromiony, wijący się niczym wąż Bug, słynne czarnoziemy, śpiewna mowa mieszkańców - jesteśmy w okolicach Hrubieszowa, najdalej na wschód wysuniętego skrawka Polski.

Do niedawna sami hrubieszowianie niezbyt pochlebnie wyrażali się o położeniu swojego miasta. Mówili, że stąd jest wszędzie daleko. Teraz, to położenie wzbudza w miejscowych nowe nadzieje. W hrubieszowskim magistracie pokazują z dumą specjalnie wydany certyfikat, wręczany turystom, który potwierdza, że jesteśmy w najdalej na wschód wysuniętym mieście przyszłej zjednoczonej Europy.

Z tym kresowym miastem związanych było wiele wybitnych postaci, między innymi: hetman Stanisław Żółkiewski, Stanisław Staszic, Bolesław Prus, Bolesław Leśmian i Abraham Stern, twórca prototypu maszyny do liczenia. W tym roku Hrubieszów obchodzi swoje 600-lecie. Dotychczas zaniedbany i zapomniany, powoli ożywa.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2271

Spis treści
Zamów abonament