Cegielski zachowa majątek znacjonalizowanej spółki
Cegielski zachowa majątek znacjonalizowanej spółki
Postępowanie, które doprowadziło do znacjonalizowania firmy H?ntsch i S-ka, wszczęto z zachowaniem ówczesnych terminów. W związku z taką oceną Sąd Najwyższy w wyroku z 8 marca 2001 r. za prawidłowe uznał orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego uchylające decyzje, którymi minister gospodarki, wychodząc z odmiennego założenia, unieważnił orzeczenie z 1948 r. o przejęciu przedsiębiorstwa H?ntsch i S-ka na własność państwa. Przedsiębiorstwo to wchodzi obecnie jako Fabryka Urządzeń Mechanicznych w skład zakładów H. Cegielski-Poznań S.A.
Minister na wniosek spadkobierców właściciela firmy H?ntsch i S-ka uchylił orzeczenie nacjonalizacyjne z powodu naruszenia przepisu ustawy nacjonalizacyjnej z 3 stycznia 1946 r. (dalej: ustawa), pozwalającej na wszczęcie postępowania nacjonalizacyjnego tylko do 31 marca 1947 r. Minister przyjął, iż wszczęto je po tej dacie, 2 października 1947 r. Postępowanie to było prowadzone wcześniej, od 1946 r., ale na podstawie art. 2 ustawy, przewidującego przejęcie przez państwo bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta