Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ten trzeci

29 marca 2001 | Rzecz w sieci | ZZ
źródło: Nieznane

SATELITARNA NAWIGACJA Amerykański GPS, rosyjski GLONASS i (kiedy?) europejski Galileo

Ten trzeci

MICHAł KORSUN

Mimo silnych argumentów zwolenników i mimo deklaracji o zaangażowaniu finansowym czołowych koncernów europejskich, podczas niedawnego szczytu przywódców państw Unii Europejskiej w Sztokholmie - nie została podjęta decyzja o budowie systemu satelitarnej lokalizacji Galileo. Ponieważ w trakcie szczytu nie udało się przeforsować nie tylko tej, ale i innych inicjatyw, być może decyzja dotycząca Galileo jest kwestią czasu. Szanse na budowę pierwszego cywilnego systemu lokalizacji wprawdzie nie wzrosły, ale też nie zostały zaprzepaszczone.

Zwolennicy europejskiego systemu lokalizacji nie od dziś podkreślają, że Unia nie może być zależna od amerykańskiego systemu GPS, gdyż jest to system wojskowy, którego działanie może być w każdej chwili przez wojsko przerwane. Satelitarne systemy lokalizacji są wykorzystywane w tak wielu dziedzinach, a w niektórych wręcz niezbędne, że Europa powinna zdobyć się na własny nowoczesny system - argumentowali ministrowie transportu krajów Unii i komisarz ds....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2277

Spis treści
Zamów abonament