Nie ma podatku od buy backu
Nie ma podatku od buy backu
TOMASZ KRÓL
Możliwe, że duża i bogata spółka akcyjna w ciągu kilku lat systematycznie umarzając akcje z zysku, ograniczy kapitał zakładowy do minimalnego poziomu wymaganego przez kodeks spółek handlowych.
Od 1 stycznia 2001 r. umorzenie z zysku skupionych przez spółkę akcyjną własnych akcji (buy back) wolne jest od 15-proc. podatku dochodowego. Wedle Ministerstwa Finansów płacić go powinni akcjonariusze, których akcje nie zostały umorzone. Ten podatek został kilka lat temu zakwestionowany przez specjalistów. Choć ustawy podatkowe nie zostały znowelizowane w tym względzie, zabrakło też rozstrzygającego orzeczenia NSA, zmiany wprowadzone w zasadach umarzania akcji przez kodeks spółek handlowych (k.s.h.) spór czynią bezprzedmiotowym. Art. 360 ¤ 1 k.s.h. rozstrzygnął oto, że akcje nie umorzone nie zyskują na wartości tylko dlatego, że ubyło akcji spółki. Przepis ten wprowadził zasadę, iż po umorzeniu należy obniżyć kapitał zakładowy o wartość nominalną umorzonych akcji, a wciąż ten sam nominał akcji nie umorzonych wyklucza przypisywanie jakiegokolwiek dochodu z tego tytułu, że spółka umorzyła cudze akcje, akcjonariuszom pozostającym w spółce.
Kontrowersyjny przepis
Zgodnie z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta