Służba nie drużba
Służba nie drużba
RYS. JACEK FRANKOWSKI
TERESA GÓRZYŃSKA
Nie ma idealnych służb publicznych i cywilnych, są jednak takie, które potrafiły przetrwać wiele układów politycznych i wspomagać je. Do tego zostały stworzone.
Komitet Rady Ministrów Rady Europy przyjął 24 lutego 2000 r. rekomendację nr R/2000/6 (dalej: rekomendacja) dotyczącą statusu pracowników publicznych w Europie. Jej projekt przygotowała grupa ekspertów w dziedzinie prawa administracyjnego działająca w ramach Europejskiego Komitetu Współpracy Prawnej. Z sugestią stworzenia takiego instrumentu prawnego wystąpiło Zgromadzenie Parlamentarne RE (w rekomendacjach 1303/1996/ i 1322/1997/).
Kłopoty z definicją
Rekomendacja dotyczy w istocie statusu pracowników wykonujących zadania państwa, statusu zespołu osób nazywanych np. we Francji, Belgii, francuskojęzycznej Szwajcarii - fonction publique, w Wielkiej Brytanii i w USA - Civil Service, w Niemczech czy niemieckojęzycznej Szwajcarii - Offentlicher Dienst, w Polsce - służbą cywilną. Dla celów rekomendacji ustalono bowiem znaczenie pojęcia "pracownik publiczny" i przyjęto, że jest to każda osoba zatrudniona przez władze (organa) państwowe podlegająca odrębnemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta